BlackMouse Linux

Clear Linux with strong package system
BlackMouse Linux

Informace pro vývojáře

BlackMouse se skládá ze dvou částí, basement a userland. Basement je základní systém postaven na Slackware (Slamd64) a userland je postaven na pkgsrc. Pokud by jste chtěli sami sestavovat distribuci, můžete použít dokumentaci k těmto dokumentům. Ale:

Systémové prostředí (basement):

Je umístěn v adresáři blackmouse-${verze}/source/base. Jde o stejnou strukturu jako ve Slackware Linuxu. Ve skutečnosti jde o téže zdrojové soubory s různými úpravami, tedy Slackware balíčky nejsou stejné jako BlackMouse balíčky! Sestavovací scripty jsou ve tvaru ${název_balíčku}.BlackBuild, v adresářích mohou být i soubory ${název_balíčku}.SlackBuild - jde o původní scripty, které slouží jako vzor nových. Jak tedy můžete vidět, sestavovací proces není stejný. Verze vytvořených balíčků NEJSOU STEJNÉ jako verze Slackware balíčků, proto prosím, pokud budete upgradovat systém ze Slackware Linuxu, berte toto na vědomí!

Některé balíčky nejsou důležité nebo k běžné práci, proto obsahují soubor extra. Tento soubor je prázdný a je určen pouze vývojářům jako informace o balíčku, ty jsou pak přesunuty do adresáře extra. Jde o balíčky určené vývojářům nebo distributorům, nebo jsou to speciální, podpůrné nebo hardwarové balíčky, které je lepší používat jako přímo systémové než uživatelské balíčky.

Ke svému sestavení vyžadují některé balíčky jiné balíčky přímo s aplikačního prostředí, ty jsou však vyžadovány pouze při sestavování a tak můžete používat instalované balíčky s pkgsrc. Pokud si dobře pamatuji, budete občas potřebovat tyto aplikace: perl, autoconf, gtexinfo, gettext, curl a nasm. Možná jich bude víc, v závislosti na jednotlivých verzí zdrojových souborů.

Aplikační - uživatelské prostředí (userland):

Dokumentace o sestavování a vytváření balíčků s pkgsrc je zde: http://www.netbsd.org/docs/pkgsrc/index.html. V podstatě mohu napsat tyto řádky:
  • nalezení balíčku v adresářové struktuře pkgsrc: pkgfind ${název_aplikace}
  • sestavení balíčku: cd /usr/pkgsrc/${kategorie}/${název_balíčku} && bmake
  • instalace balíčku: cd /usr/pkgsrc/${kategorie}/${název_balíčku} && bmake install
  • vytvoření instalačního balíčku: cd /usr/pkgsrc/${kategorie}/${název_balíčku} && bmake package
  • aktualizace balíčku: cd /usr/pkgsrc/${kategorie}/${název_balíčku} && bmake update
  • čištění zdrojových souborů včetně závislostí: cd /usr/pkgsrc/${kategorie}/${název_balíčku} && bmake clean CLEANDEPENDS=yes

Pro více informací si prosím přečtěte manuál. Nastavení pro pkgsrc se nachází v souboru /usr/pkg/etc/mk.conf. Zde je veškeré nastavení stran uznávaných licencí, přepínačů kompilátorů, nastavení výsledných balíčků a ovladatelných závislostí.

Login

User:
Password:
Sponsored links
powered by BlackMouse Linux powered by Falias & Morias powered by Vim test on SeaMonkey Suite test on Firefox test on Opera test on Konqueror test on MS Explorer