BlackMouse Linux

Clear Linux with strong package system
BlackMouse Linux

O BlackMouse Linuxu

BlackMouse je Linuxová distribuce založená na Slackware Linuxu a balíčkovacím systému pkgsrc. Pkgsrc je využíván především v NetBSD, jeho modifikace však můžeme najít i v jiných projektech např. ve FreeBSD. Základní systémové balíčky jsou Slackware balíčky, které jsou modifikované, především pro lepší podporu pkgsrc a aplikace sestavované právě přes pkgsrc.


Preferované gui je GTK, tedy preferované desktopové prostředí je Xfce a GNOME nicméně KDE a je také sestavováno. Nástroje pro správu distribuce jsou / budou vyvíjeny v jazyku Python, v případě grafického rozhraní s podporou GTK. Zbylé nízko-úrovňové nástroje jsou psané pro BASH. V podstatě se dá říci že BlackMouse Linux by měl být stejně čistý jako BSD distribuce. BSD je v tomto podání ne jen systém ale i licence, která je pro autory mnohem lepší a více svobodnější než GPL. Proto distribuce jako komplet (tedy vše nové od GNU Slackware Linuxu) je distribuováno pod BSD licencí. Mohli bychom tedy říkat BSD BlackMouse Linux jako BSD distribuce s GNU kernelem :). Mnoho původních myšlenek a nástrojů, které pocházejí ze Slackware Linuxu jsou ale stále pod GPL licencí! Pouze některé nové skripty a nové soubory či části komplexních subsystémů jsou distribuovány pod BSD licencí.


V této době jsou vytvářeny 3 hardwarové varianty BlackMouse Linuxu i586, i686 a x86_64 a 3 účelové sub-distribuce.


Light Desktop (i586, i686)

Je určen pro starší či slabší hardware, který by mohl být používán jako pracovní stanice. Obsahuje aplikace jako Xorg, blackbox70, icewm-imlib, rox, 3Ddesktop, xfce, rxvt-unicode a gkrellm pro práci s desktopem. Firefox, dillo-i18n, links, claws-mail, fetchmail, nail, mutt, psi, gaim a xchat pro práci s internetem. Abiword, gnumeric, evince, gcalculator, tiskové fonty a aspell pro práci v kanceláři. Gimp, gqview, ImageMagick, qiv a dia pro práci s grafikou. Dále hry Bomberclone, xmahjong, pysol a powermanga. Aumix, beep media player, alsatools a xfmedia(z Xfce) pro práci s multimedii. Nástroje Vim, gnome-commander, xnc, mc, openssh, rsync, geany a python a systémové balíčky hal, rcorder a rc.subr. Zde: /pub/blackmouse-current/meta-pkgs/light-desktop/Makefile se můžete podívat na aktuální verzi Makefile souboru z pkgsrc systému.


Smart Server (i586, i686, x86_64)

Smart Server je „komerční“ sub-distribuce pro malé firmy. Obsahuje známé balíčky pro webový, souborový, mailový nebo vývojový server ale také jiné serverové aplikace zamřené na výkon i na slabším hardware, například mini_httpd či mini_sendmail. Filosofie tohoto serveru je konfigurace pro několik uživatelů. Aplikace pak používají normální systémové účty a soubory (/etc/passwd). Některé aplikace jsou záměrně sestavovány bez podpory sql back-endu, ale nikomu nebrání instalovat vlastní aplikace s takovou podporou sestaveny (např. z jiné sub-distribuce). Aktuální seznam balíčků v Makefile souboru můžete shlédnout na adrese: /pub/blackmouse-current/meta-pkgs/smart-server/Makefile.


Enterprise Server
(i686, x86_64, i586 pouze na zakázku)

Totéž jako Smart Server, ale klíčové aplikace jsou sestavovány se SQL (MySQL) back-endem. Tato verze (a komerční verze je tak konfigurována) může autentikovat a autorizovat uživatele proti MySQL serveru (extra SQL serveru). Obdobný model je používán u konkurenčních systémů se jmény ADS či NDS. Náš systém je postavený na BlackMouse Linuxu, můžeme tedy tento model nazývat jako LDS (Linux Directory Service) nebo BDS (BlackMouse Directory Service). V této době se pracuje na podpoře SQL databáze pro tyto služby: DNS, FTP, Mail, http a CVS a PAM. Volně dostupná verze nemá / nebude mít žádný administrační nástroj na správu SQL uživatelů, tedy editaci záznamů v SQL databázi. Můžete si ale napsat vlastní, nebo používat univerzální nástroj phpmyadmin :). (Nástroje pro správu se v současné době vyvíjí).


All
(i686)

V současné době nesestavujeme všechny balíčky, které jsou do pkgsrc systému zavedeny. Nicméně všechny důležité nebo zajímavé či zásadní balíčky jsou sestavovány. Ty budou vydávány na instalačních CD (DVD). Můžete na nich najít plný GNOME a KDE desktop, nástroje pro vývoj a práci s grafikou, nízko-úrovňové nástroje nebo hry.

Login

User:
Password:
Sponsored links
powered by BlackMouse Linux powered by Falias & Morias powered by Vim test on SeaMonkey Suite test on Firefox test on Opera test on Konqueror test on MS Explorer